
Plánujete pronajímat nemovitost? Pravděpodobně budete potřebovat znalecký posudek.
Jste-li vlastníkem nemovité věci a rozhodnete se ji pronajímat, měli byste tento příjem zdanit. V praxi je samozřejmě běžné i pronajímání tzv. „na černo“ (bez přiznání příjmu). To se Vám ale, minimálně z těchto dvou důvodů, nemusí vyplatit. Za prvé je to nezákonné a hrozí Vám nejen dodatečné zdanění, ale i pokuta. Za druhé, v případě nehody, jakou může být například vytopení souseda nebo vznik požáru, je viníkem, a nese odpovědnost, majitel.
V tomto článku se budeme věnovat situaci, kdy majitel byt pronajímá, příjem přiznává a řádně daní. Tento příjem patří do daně z příjmu a je zdaněn 15 %. Roční příjem z nájemního bytu, například v Praze, často hravě překoná 100.000 CZK (započítává se čistý příjem). Proto se na první pohled zdá, že je daň poměrně vysoká. Základ daně je však možné snížit. Například o úroky z hypotéky, náklady spojené s výměnou nájemníka, náklady na opravy, ale především o odpisy pronajímané nemovitosti. Nemovitosti se standardně odepisují 30 let (např. dřevostavby 20 let) a základem k určení odpisované částky je tzv. vstupní cena pro odepisování.
Jak určit vstupní cenu pro odepisování?
Vstupní cena pro odepisování je stanovená buď kupní cenou za byt, nebo znaleckým posudkem. Kupní cenu je možné prohlásit za vstupní cenu v případě, že si poplatník daně pořídil nemovitost v době kratší než 5 let před vlastním pronájmem. Pokud si poplatník pořídil nemovitost v době, která je delší než 5 let před zahájením pronájmu, pak je vstupní cenou cena určená znaleckým posudkem. Znalecký posudek je potřeba i v případě zdědění, darování, restituování nebo převodu mezi spřízněnými subjekty. Výsledkem znaleckého posudku je tzv. reprodukční cena nemovité věci. Musí být zjištěna nejpozději k datu začátku pronájmu a představuje cenu, za kterou by bylo možné stejnou nebo podobnou nemovitost pořídit. Pokud jste se rozhodli nemovitost pronajímat a potřebujete znalecký posudek vyhotovit – neváhejte se na nás obrátit.