Hypotéky zdražují, nájemné raketově roste.

V lednu 2019 banky schválily nejméně hypoték za posledních 5 let. Důvodem je především doporučení ČNB (které komerční banky respektují) o maximální výši měsíční splátky. Součet veškerých měsíčních dluhů nesmí přesáhnout 45 % měsíčního čistého příjmu. Pravidelná měsíční splátka dluhu by tedy, v případě průměrné čisté mzdy v Praze, neměla být vyšší než cca 12.000 CZK. A to je při současných cenách nemovitostí problém. S průměrným platem na hypotéku dosáhnete jen zřídkakdy (víceméně pouze u bytů o dispozici 1+KK).

Hypotéky jsou čím dál tím dražší. Od počátku roku 2019 nabízejí komerční banky hypotéky s úrokovou mírou od 3 %. Přitom před dvěma lety se nabízely i za méně než polovinu.

Logickým řešením neschválené hypotéky je nájemné bydlení.

A jelikož je o něj enormní zájem, je výše nájmu v Praze na historickém maximu. Průměrná cena za měsíční pronájem 1 m2 bytu je, dle developerské společnosti Trigema, 340 CZK (na Praze 1 dokonce 433 CZK/m2/měsíc). Nejčastěji a nejlépe se pronajímá byt o dispozici 2+KK, který má v průměru 57 m2. Čistý zisk z měsíčního nájemného je tedy cca 19.500 CZK. K tomu si nájemník musí připočíst provozní náklady na bydlení (ve výši cca 3.000 CZK/měsíc).

Suverénně nejdražší nájemní bydlení je pochopitelně v Praze. Následuje Brno a Olomouc. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal Hradec Králové (+ téměř 30 %). Naopak nejlevněji se bydlí v Ústeckém kraji. V Ústí nad Labem je průměrná měsíční cena nájmu za 1 m2 148 CZK. V přepočtu na výše uvedený byt 2+KK se tedy jedná o zhruba 8.500 CZK.

Nutno podotknout, že investice do nájemního bytu je velice rozumným řešením. Výnosnost takové investice se v Praze pohybuje mezi 4 % – 5 %. V praxi to znamená, že Vám „cizí člověk“ splatí investici (nemovitost) za zhruba 20 let – 25 let.

A důvody vysokých cen? Stále stejné. Obrovská poptávka a nízká nabídka, která je způsobena nedostatkem stavebních povolení pro nové byty.