Hypotéka nebo nájem ?
Hypotéka nebo nájem ? Otázka, před kterou, v určité fázi života, stojí téměř každý z nás. Jak se správně rozhodnout ? Co je z ekonomického hlediska výhodnější ? Níže vám přinášíme střízlivé srovnání, ve kterém se zaměřujeme především na klady obou variant. Logicky – co je plusem u nájemního bydlení, je mínusem u vlastního bydlení a naopak.
Čas levných hypoték se pomalu krátí, proto vám tým POSUDEKPRAHA.cz doporučuje neváhat a investovat do vlastního bydlení. Kdo nemovitost nezdědí nebo nemá na bankovním účtu/pod polštářem dostatek peněz, je odkázán na cizí (v drtivé většině bankovní) zdroje.
Můžete-li si to dovolit, bydlete ve svém.
Z dlouhodobého hlediska je řešení bydlení formou hypotéky ekonomicky výhodnější, než platit nájem. Nejpodstatnější je, že investujete do svého a máte jistotu, že Vám majitel bytu náhle nezvedne nájemné (anuitní splátka hypotéky je po dobu fixace neměnná) nebo Vás z bytu nevystěhuje. Na druhou stranu, nesporným kladem nájemního bydlení je fakt, že nejste dlouhodobě zadluženi a prvotní náklady jsou minimální (pár nájmů jako zádržně; naopak, u hypoték v dubnu tohoto roku ČNB doporučila bankám, aby jejich klienti složili min. 10 % financí z vlastních zdrojů). Finanční stránka věci ale není vše. Majitel bytu bude chtít mít o svém majetku zcela jistě přehled. Občasná kontrola nájemníků a souhlas se všemi stavebními úpravami v bytě majitelem je standardem dnešních nájemních smluv.
Výhoda vlastní nemovitosti je i v tom, že s ní můžete nakládat dle vlastního uvážení. Například ji pronajímat. Pražský byt, který má hodnotu 2 500 000 CZK, se pronajímá v průměru za 10 000 CZK/měsíc. A finanční trh stále nabízí hypotéky, jejichž měsíční anuita, při délce splatnosti 30 let, 10 000 CZK/měsíc nepřesáhne. V praxi to tedy znamená, že Vám po 30 ti letech spadne do klína nemovitost, kterou Vám zaplatili cizí lidé. Ze statistik však vyplývá, že i přes výše uvedené zhruba 1/3 bydlí v nájemních bytech nebo pronajatých rodinných domech.